Benfica - Chelsea ( finále 2012/2013)

17. května 2013 v 16:34 | fotbalová holka |  Evropská liga
Chelsea dokázala po roce vyhrát další finále evropského poháru. Tentokrát si veze trofej z Evropské ligy. Ve finále po dramatickém průběhu porazila portugalskou Benfiku Lisabon 2:1 a zapsala se do historie jako tým, který dokázal během roku ovládnout Ligu mistrů i Evropskou ligu. Dlouho však vypadalo, že Chelsea skončí opět bez trofeje. Poté, co otevřel skóre nádhernou trefou Torres, se Benfice podařilo z penalty vyrovnat. Až v poslední minutě nastaveného času se hlavou trefil Ivanovič a zajistil pro Chelsea trofej pro evropského vítěze.
Trenérovi Chelsea Rafaelu Benitézovi chyběla hned dvojice zraněných hráčů. Uzdravit se nestihl ani Eden Hazard ani John Terry. V základní sestavě se tedy na postu stopera objevili Branislav Ivanovič a Garry Cahill. V záloze pak hrál Frank Lampard, kterému klub nedávno prodloužil smlouvu, společně s Davidem Luizem. Ofenzivní trio při absenci Hazarda tvořili Juan Mata, Oscar a Ramires. Na hrotu pak nebyl nikdo jiný, než Fernando Torres.
Chelsea jako velký favorit letošního finále nevstoupila do zápasu příliš dobře. Benfika ovládala střed hřiště a hráči jako Lampard, Luiz nebo Mata se vůbec nemohli dostat do hry. Portugalský tým si během prvního poločasu vytvořil i velké množství šancí, které však i v důsledku velké snahy nedokázali využít. Jejich akce byly často překombinované, když mohl hráč vypálit, nahrál ještě spoluhráči a obrana Chelsea, i přes občasné zmatky, neměla velké problémy. V závěru první půle to však mohla být právě Chelsea, která mohla skórovat. Nejprve z velké dálky vypálil Oscar a jeho prudkou střelu mířící doprostřed brány chytal brankář Benfiky až na podruhé. Podobně si vedl svou trefou z dálky Lampard, ale i tady brankář předvedl vynikající zákrok a vyrazil balon na roh.
Góly začaly padat až po změně stran. Nejprve se do velké šance po rychlé protiúroku dostala Benfica, ale jejich akci na poslední chvíli narušil vrátivší se Azpilicueta a odvrátil balo na roh. Z rohu se portugalský celek dokázal gólově prosadit, ale rozhodčí branku pro ofsajdové postavení neuznali. A po hodině hry skórovala Chelsea. Petr Čech dlouhým výhozem našel na středu hřiště volného Matu, ten přiťukl na nabíhajícího Torrese a španělský kanonýr šel sám na bránu. Před brankářem udělal kličku a z úhlu vystřelil pro "Blues" vedení 1:0. To však netrvalo dlouho, Azpilicuetovi se při jednom z obranných zákroků míč svezl po ruce a sudí odpískal penaltu. Penaltový mág Čech tentokrát stranu nevystihl a Oscar Cardóza srovnal na 1:1. V závěru zápasu o vítězi mohli rozhodnout oba týmy. Chelsea zachránil svým perfektním zákrokem Čech. Na druhé straně Benfiku zachránila po Lampardově technické střele branková konstrukce. A tak rozuzlení přišlo až v poslední minutě. Chelsea zahrávala rohový kop, na centr od rohového praporku si nejvýše naskočil Ivanovič, který se rychlým pohybem zbavil hned dvou bránicích hráčů, a rozhodl o triumfu Chelsea.

sestavy:
Benfica: Artur - Almeida, Luisao, Garay (78. Jardel), Melgarejo (66. John) - Pérez, Matič, Rodrigo (66. Lima) - Salvio, Cardozo, Gaitán. Trenér: Jesus.
Chelsea: Čech - Azpilicueta, Cahill, Ivanovič, Cole - Luiz, Lampard - Ramires, Mata, Oscar - Torres. Trenér: Benítez. .