Borussia Dortmund - Bayern Mnichov ( finále 2012/2013)

26. května 2013 v 8:58 | fotbalová holka |  Champions League
Bayern se stal vítězem Ligy mistrů. Ve finále porazil jiný německý celek Borussii Dortmund 2:1 a raduje se ze zisku " ušatého poháru". Ve Wembley se diváci dočkali branky v napínavém duelu až po hodině hry, kdy se trefil v červeném dresu Mandžukič. Za chvilku však bylo vyrovnáno, z penalty se trefil Gündogan. O triumfu svého týmu rozhodl v 89. minutě Arjen Robben. A pak už vypukly mnichovské oslavy.
Loučící se trenér Jupp Heynckes měl pro finálový zápas sezony k dispozici všechny důležité hráče. To jeho protějšek Jurgen Klopp se musel obejít bez zraněného Maria Gotze.
Po úvodních minutách zápasu, kdy Bayern spíš držel balon a nikam se nehrnul, se do ofenzivy pustila Borussia. Díky aktivnímu napadání na soupeřově polovině, někdy napadali černožlutí hráči i ve čtyřech, se dostávali do šancí. První střelu utkání měl na kopačkách Lewandowski, ale brankář Neuer si s ní poradil. Stejně jako s nebezpečnou dorážkou Blaszczykowkého po centru zprava. Neuer skvěle zasáhl nohou a střelu vyrazil. Bayern se po dvaceti minutách hry stával aktivnějším. A vytvářel si také množství gólových šancí. Po dlouhém nákopu hlavičkoval Mandžukič, ale jeho hlavičku směřující do brány skvělým zákrokem vytáhl brankář Weidenfeller. Mnichovský celek hrozil hlavně ze vzduchu, dobrou šanci po rohovém kopu měl opět Mandžukič, ale na balon nedosáhl. Pak přišla chvíe zkažených šancí Robbena. Hned třikrát v závěru první půle šel sám na bránu, ale ani jednou nedokázal skórovat. Jednou napálil zblízka Weidenfellera, dvakrát mu brankář střelu chytil. I díky těmto zákrokům bylo skóre stále 0:0.
V druhém poločase už se skóre měnilo. Po hodině hry se prosadil Bayern. Krásnou akci začal Robben, přihrál doleva na Ribéryho, ten se zbavil bránících hráčů a odcentroval na nikým nehlídaného Mandžukiče, který už měl pozici před prázdnou bránou lehkou. Bayern vedl 1:0. Dortmund se však nevzdával a hnal se za vyrovnáním. To nakonec přišlo z penaltového puntíku. Za faul Danteho na Reuse odpískal sudí pokutový kop. Je pravda, že bránící Dante nezasáhl balon, ale soupeře, který si balon zpracovával. Nařízenou penaltu bez problémů proměnil Gündogan, když poslal Neuera na opačnou stranu. Fotbalisté Bayernu však byli v závěru aktivnější a šli více za vítězstvím. Jakoby dortmundským došli síly a čekali jen na prodloužení. Bayern mohl rozhodnout krátce po inkasovaném gólu. Unikající Müller obešel brankáře a předložil před prázdnou bránu na Robbena, před ním však skluzem zasáhl obránce a dokázal svůj tým zachránit. Rozhodující gól měl na kopačkách také Schweinsteiger, ale jeho dalekonosný pokus dokázal Weidenfeller vyrazit. Bayernu se vyplatila narůstající aktivita v závěrečných minutách. V 89. minutě totiž Ribéry posunul patičkou na Robbena, nizozemský záložník se prokličkoval pokutovým územím a přesnou trefou k tyči rozhodl o triumfu Bayernu. Bayern tedy po dvou neúspěšných finále se dočkal. Dortmund porazil 2:1 a slaví zisk poháru Ligy mistrů.

sestavy:
Bayern: Neuer - Lahm, Boateng, Dante, Alaba - Martínez, Schweinsteiger - Robben, Müller, Ribéry (90.+1 Gustavo) - Mandžukič (90.+4 Gomez). Trenér: Heynckes.
Dortmund: Weidenfeller - Piszczek, Subotič, Hummels, Schmelzer - Bender (90.+2 Sahin), Gündogan - Blaszczykowski (90.+2 Schieber), Reus, Grosskreutz - Lewandowski. Trenér: Klopp.